img

Kovid-19 eğitimde aksamalara neden olabilir


Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, Kovid-19’un doğadan tamamen kaybolmadığını sadece toplum bağışıklığı ve aşılar ile artık hafif formlarda göründüğünü dile getirdi.

Okulların açılmasıyla 20 milyon öğrencinin eğitime başladığını ve havalar soğudukça insanların kapalı alanlarda bir araya geleceklerini belirten Özkaya, “Uzmanlar, Kovid-19’un basit bir gribal enfeksiyon halinde seyrettiği için ölümcül salgının sonuna gelindiğini belirtiyor. ifadelerini kullandı.

“Ateş, halsizlik ve öksürük durumunda çocuklarınızı okula göndermeyin”

Özkaya, aşıların koruyucu etkisinden kaçan yeni bir virüs mutasyonu olmadığı sürece toplumda soğuk algınlığı belirtileri gibi seyredeceği değerlendirmesinde bulundu.

İlk salgındaki varyantlara oranla bulaşıcılığın 20 kat fazla olmasından dolayı hasta çocuğun virüsü sınıftaki diğer çocuklara 1-2 gün içinde bulaştırabileceğine değinen Özkaya, bunun da hem ailenin iş gücü kaybı hem de virüsün yeni mutasyonlara yol açma riski taşındığını belirtti.

Özkaya, ailelerin dikkatli ve sorumlu davranarak; ateş, halsizlik, öksürük gibi şikayetleri fark etmeleri durumunda çocuklarını okula göndermemeleri yönünde tavsiyede bulunarak, “1-2 gün bekleyin ve şikayetleri geçince okula yollayın.” dedi.

“Hatırlatıcı dozlarınızı mutlaka yaptırın”

Genç ve çocukların bu hastalıkta en şanslı grup oldukları değerlendirmesinde bulunan Özkaya,  “Eğer gençlerimiz son 1 yıl içinde hatırlatıcı dozlarını oldularsa tekrar aşı olmalarına gerek yok. Bu hastalıkta şu anki tehlike, çocuklarımızın bu virüsü evdeki yaşlı büyüklerine taşıma riskidir. O yüzden gençlerimiz ve çocuklarımız eğer grip gibi semptom yaşarlar ise evdeki büyüklerine mesafe kuralına uymalarına ve yaşlı kronik hastalığı olanların hatırlatıcı dozlarını olmalarını öneriyoruz.” diye konuştu.

Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

 

 

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.