news-details

Tat Gıda, 2020’nin ilk yarısını %40’lık ciro artışı ve %35,7 gelir artışı ile kapattı

Tat Gıda, 2020 yılının ikinci çeyrek finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) açıkladı. Yılın ikinci çeyreğinde, bir önceki yıla oranla yıllık bazda %64,6 artışla 32,1 milyon TL net kar açıklayan şirketin satış gelirleri, yıllık bazda %35,7 artışla 368 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda %99,3 artışla 45,3 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

 

Tat Gıda’da yılın ilk yarısında ihracat satışları %67 artış ile 67 milyon TL olarak gerçekleşti. Brüt kar %45 artış ile 165 milyon TL olurken, faaliyet karı %89 artışla 96 milyon TL olarak gerçekleşti. Faaliyet kar marjı %12,9 ile geçen yılın aynı dönemine göre 3,3 puan artış gösterdi. FAVÖK yılın ilk altı ayında %106 artış ile 94 milyon TL olarak gerçekleşti. FAVÖK marjı %12,6 ile geçen yıl aynı döneme göre 4 puan artış gösterdi. Net finansal borç etkin bir şekilde yönetilirken Aralık 2019 tarihinde 194 mn TL olan net finansal borç, Haziran 2020’de 108 mn TL’ye geriledi.

 

Salça, domates ürünleri, konserve ve ketçap denince ilk akla gelen, Türkiye’nin pazar lideri markası Tat’ın cirosu %55 artışla 394 milyon TL olarak gerçekleşirken, süt ve süt ürünlerinin yenilikçi lider markası SEK’te 2019 yılının ilk altı ayında %31 markalı büyüme üzerine, 2020 yılının ilk altı ayında da %22 markalı büyüme gerçekleşti. 2020 ilk yarıyıl sonuçlarına göre SEK markasında toplam ciro %26 artış ile 352 milyon TL olarak gerçekleşti.

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 nedeniyle evlerde geçirilen karantinanın da etkisiyle her iki markanın ürünleri de güçlü büyüme yaşadı.Özellikle; raf ömrü uzun olan konserve, hazır yemek, domates ürünleri gibi kategorilerde ciddi talep artışları olurken, ev dışı tüketim kanallarında Mart-Nisan-Mayıs aylarında satışlarda ciddi düşüşler yaşandı. Haziran başı itibariyle “normalleşmeye” geçiş sürecinde açılan restoran, kafe gibi ev dışı tüketim noktalarına tekrar hizmet verilmeye başlandı.

 

Tat Gıda Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Arzu Aslan Kesimer yılın ilk altı ayına ilişkin şunları söyledi: “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizin de içinde bulunduğu bu zorlu süreçte işimiz gıda üretmek ve ürettiklerimizi halkımıza ulaştırmak. Tarımsal üretimin devamlılığı için çalışmalarımızı sürdürürken, nesiller boyu hepimizin aile hayatına dokunan, sofralarına ortak olan, Tat markasını bu noktalara taşıyan en önemli iş ortağımız çiftçilerimize finansal destek sağladık. Domates sezonunda sözleşmeli çiftçimize tarımsal faaliyetlerde yardımcı olan mevsimlik tarım işçilerimizin sağlığı ve güvenliği için de çalıştık, projeler geliştirdik. Dijital Tarım alanında çalışmalarımızı hız kesmeden ve yenilikler ekleyerek sürdürdük, Dijital Tarla gününün 3.sünü çiftçilerimizle birlikte gerçekleştirdik. İhracat tarafında da Irak ve Avrupa pazarlarında yeni anlaşmalar yaptık. TAT ve SEK üretim işletmelerinde; iş sağlığı ve güvenliği, kalite ve hijyen standartlarından ödün vermeden üretim yapan Tat Gıda olarak Türk Standartları Enstitüsü (TSE) uzmanları tarafından, sanayi tesislerinde alınması gereken önlemlere yönelik denetimden geçen firmalara verilen "Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi”ni almaya hak kazanan sektöründeki ilk şirket olduk. Bu çalışmalarımızın, emeğimizin bir ödülü diyebilirim… Türkiye’nin pazar lideri markasıyız ve firmalara salgınla mücadelede yol göstermenin yanında, salgın sonrası dönemin ihtiyacı olan, firmaların güvenilir ve hijyenik üretim standartlarına uygunluğunu denetleyen, hızlı bir şekilde değişen dünya ve iş ortamının öncülerinden olmaya devam ediyoruz.”


Hibya Haber Ajansı